سدید آلومینیوم

آدرس دفتر مرکزی:

خیابان پاسداران، برج سفید، واحد ۹۰۱

ایمیل ما:

info@sadidalum.com

سدید آلومینیوم

انواع روش خمکاری ورق آلومینیوم و مزایای آن
انواع روش خمکاری ورق آلومینیوم و مزایای آن

آگاهی دقیق از فرآیندهای خم کردن ورق آلومینیوم می‌تواند برای انواع پروژه ها از جمله پروژه های تولیدی  بسیار سودمند باشد. زمانی که قصد داریم ورق‌های آلومینیومی را خم کنیم، معمولاً دو رویکرد متداول در این زمینه وجود دارد. وقتی صحبت از خم کاری  ورق‌های آلومینیومی با ابعاد بزرگ می‌شود، استفاده از دستگاه‌های ترمز خمش می‌تواند بهترین انتخاب باشد، زیرا کارایی بالایی در ایجاد خم‌های مرتب و دقیق فراهم می‌کند. از سوی دیگر، برای ورق‌های کوچک‌تر و نازک‌تر، می‌توان از روش‌های خمکاری ورق های الومینیوم به شیوه دستی کمک گرفت. پیشرفته‌تر از همه، دستگاه‌های پرس خمش هستند که قابلیت‌های بی‌نظیری برای خمکاری با دقت بسیار بالا و حتی برای قطعه‌های با اشکال عجیب و غیرمنظم ارائه می‌دهند. در ادامه به بررسی انواع روش خمکاری ورق آلومینیوم و مزایای آن خواهیم پرداخت، با سدید آلومینیوم تا انتهای این مقاله همراه باشید.

خمکاری چیست ؟

خمکاری فرایندی در عرصه‌ی فراوری فلزات است که طی آن با استفاده از نیرو و تکنیک‌های مخصوص، فلزات نظیر آلومینیوم، فولاد و … به شکل‌های مورد نظر خم داده می‌شوند. اصل این کار بر پایه‌ی اعمال فشار محاسبه شده و کنترل شده بر روی ورق فلزی است تا تغییر شکل‌ دهی مطلوب و دقیق بدون کاهش استحکام متریال به دست آید.

با استفاده از خمکاری می‌توان ساختارهای پیچیده و دقیقی را تولید کرد که در صنایع مختلفی مانند ساخت و ساز، خودروسازی، لوازم خانگی و بسیاری دیگر کاربردی اند. ویژگی مهم در هنگام خمکاری، خمکاری ورق آلومینیوم بیش از توانایی تحمل‌اش است؛ زیرا ممکن است باعث شکستگی یا کاهش کیفیت در ناحیه‌ی خم شود.

خمکاری ورق آلومینیومی

در فرآیند خمکاری ورق آلومینیومی ، برای تولید قطعات زاویه دار، از دستگاه‌های پرسی استفاده می‌کنند تا محصول مورد نظر خود را با شکل‌های مختلف تهیه کنند. اگر دقت کرده باشید، بسیاری از محصولات فلزی مورد استفاده در زندگی ما، از جنس آلومینیوم هستند. دلیل استفاده از این فلز، استحکام بالا و منحصر بفرد آن است.
همانطور که گفتیم، در خمکاری آلومینیوم ، ایده آل متخصصان این است که هنگام اعمال فشار روی فلز، ضخامت آن دچار تغییر نشود. در بین فلزات، آلومینیوم این ویژگی را دارد که با اعمال فشار، استحکام خود را حفظ کرده و تحت تاثیر فشار مولکولی، ضخامت آن کم نمی‌شود. با اعمال همه تغییرها و فشارها، این فلز در فرآیند خمکاری مقاومت کرده و دچار شکستگی نمی‌شود. برای همین استفاده از آن در صنعت، بالا بوده و کاربرد گسترده‌تری دارد. از دیگر خواص بی نظیر آن، انعطاف پذیری آن است که همین باعث شده در صنایعی مثل الکترونیک، ساختمان سازی و دیگر کاربردهای صنعتی استفاده شود.

 انواع روش خمکاری ورق آلومینیوم

در صنعت فراوری فلزات، روش‌های مختلفی برای خمکاری ورق‌های آلومینیومی به کار برده می‌شوند تا به خواسته‌ی متقاضیان پاسخ گویند. هر روش بسته به ضخامت ورق، زاویه و شعاع خم مذکور و همچنین مقاصد نهایی از فرآوری می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه به بررسی برخی از این روش‌ها می‌پردازیم:

  1. خمکاری با پرس برک (Press Brake Bending): یکی از رایج‌ترین روش‌های خم‌کاری است که در آن توسط دستگاه پرس برک، با اعمال فشار مستقیم، ورق آلومینیوم به زاویه‌ دلخواه تا می‌شود. این روش برای تولید خم‌‌‌های دقیق با زاویه معین مناسب است و در صنایع مختلف کاربرد دارد.
  2. خمکاری رولی (Roll Bending): در این شیوه خمکاری ورق الومینیوم ، ورق آلومینیوم از بین سه رول که حول یکدیگر چرخش دارند عبور کرده و خمیده می‌شود. این روش مناسب ایجاد خم‌‌هایی با شعاع بزرگ و برای ورق‌هایی با ضخامت نسبتاً کم است.
  3. خمکاری با استفاده از قالب (Die Bending): در این روش از یک قالب خم کننده استفاده می‌شود که فلز را در محل مورد نظر خم می‌کند. این تکنیک برای تولید تعداد زیادی قطعه با ابعاد و زوایای مشابه ایده‌آل است.
  4. خمکاری وی (V-Bending): نوعی از خم‌کاری ورق آلومینیوم به این شکل است که ورق روی قالب V شکل قرار داده‌ شده و با پانچی که فرود می‌آید فلز خم می‌شود. زاویه V قالب می‌تواند تعیین کننده زاویه خم ورق باشد.
  5. خمکاری هوا (Air Bending): این روش به دلیل انعطاف‌پذیری‌اش محبوب است، ورق آلومینیوم را داخل قالبی با فرم مشخص قرار می‌‌دهند و سپس پانچ فوقانی ورق را یک مقدار اندک پایین می‌آورد تا خم مورد نظر ایجاد شود. این روش به تنظیم کمتری نیاز دارد و اجازه می‌دهد زاویه‌های خم مختلف با استفاده از ابزارهای کمتر ساخته شوند.
  6. خمکاری سه نقطه‌ای (Three-Point Bending): تکنیکی است که در آن ورق بین دو نقطه از روی قالب حمایت شده و پانچ فشاری متمرکز بر نقطه میانی ورق اعمال می‌کند تا خم ایجاد شود.

توجه به میزان کارسختی فلز و اجتناب از ترک خوردن یا شکستن هنگام خم شدن امور مهمی هستند که در خمکاری ورق‌های آلومینیومی باید به آن‌ها توجه داشت.

انواع دستگاه های خمکاری ورق الومینیوم

برای شکل‌دهی و خمکاری ورق‌های آلومینیومی، استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های مختلفی متداول است که قابلیت ایجاد اشکال هندسی دقیق و پیچیده را برای متناسب سازی با نیازهای متعدد صنایع گوناگون فراهم می‌آورند. در زیر به معرفی برخی از این دستگاه‌ها می‌پردازیم:

  • خم کن دستی: این دستگاه برای خمکاری فلزات نرم با انحنای کم به کار می‌رود و برای ورق‌های آلومینیومی با حداکثر ضخامت 6 میلی‌متر مناسب است. در این دستگاه ورق بین دو فک ثابت و متحرک قرار گرفته و به وسیله فک سومی که در حرکت است، خم اعمال می‌شود.
  • خم کن اتوماتیک: با داشتن الکتروموتور قدرتمند، این دستگاه قادر به خم کردن ورق‌های آلومینیوم با ضخامتی تا 6 میلی‌متر است و به خاطر اتوماتیک بودن، دقت و سرعت بیشتری نسبت به مدل‌های دستی دارد.
  • پرس خمکن: این ماشین‌آلات که با استفاده از ابزارهای مختلفی به نام‌های سمبه و ماتریس فلزات را شکل می‌دهند، در ابعاد متفاوتی از جمله دستگاه‌هایی با میز کار 2 تا 12 متری تولید می‌شوند و عملیات دقیق خمکاری را ممکن می‌سازند.
  • پرس برک CNC: این دستگاه که به دقت بالای خمکاری معروف است، از فناوری کنترل عددی رایانه‌ای به‌منظور اجرای دقیق الگوهای خمکاری استفاده می‌کند و برای اعمال عملیات خم، برش و ایجاد سوراخ‌ها و شکاف‌ها در ورق‌های فلزی کاربرد دارد.

مزایا و معایب خمکاری ورق آلومینیوم

برای خمکاری فلزات در سطح گسترده و تولید قطعات مختلف، این روش، تقریبا به صرفه است. همچنین محصولاتی که از طریق خمکاری تولید می‌شوند، سبک بوده و دارای انعطاف پذیری بالایی هستند. در نتیجه می‌توان در انواع صنایع از آنها استفاده کرد و کاربرد گسترده آنها، بسیاری از نیازها را مرتفع می‌کند.
در زندگی روزمره، از محصولات آلومینیومی به طور عمده استفاده می‌شود و کاربرد آنها زیاد است. بخاطر ویژگی‌های قابل قبول و منحصر بفرد این فلز، در صنایع مختلفی مثل الکترونیک، یخچال سازی، ساختمان سازی، باکس آلومینیومی، ساختمان سازی و دیگر صنایع استفاده می‌شود.
در بسیاری از معماری‌های معروف جهان، از برشکاری و خمکاری این فلز استفاده شده‌است. بناهای معروفی مثل برج العرب دبی امارات که از شیک‌ترین و خاص‌ترین هتل‌های جهان است. همچنین در برج لوتوس دهلی نو هند هم که ساختاری نو و کاملا ابتکاری دارد، استفاده از خدمات خمکاری فلز به چشم می‌خورد. شما میتوانید از طریق همین سایت اقدام به خرید و استعلام قیمت ورق آلومینیوم نمایید.

جمع بندی

خمکاری ورق آلومینیوم فرآیندی است که امکان ساخت قطعات فلزی با زوایا و انحناهای متنوع، متناسب با نیازهای صنعتی را فراهم می‌کند. با عنایت به ویژگی‌های منحصر به فرد آلومینیوم مانند سبکی و پایداری، این فرآیند بخش ضروری تولیدات در بخش‌های مختلفی چون هوانوردی، خودروسازی و سازه‌های معماری است. از دستگاه‌های خمکاری متنوعی مانند خم‌کن‌های دستی، پرس‌های هیدرولیک و دستگاه‌های خمکاری CNC برای دستیابی به دامنه‌ای از خم‌های اندازه و شکل‌های گوناگون استفاده می‌شود. دقت در انتخاب روش خمکاری ورق الومینیوم مناسب برای تضمین کیفیت و دوام قطعه نهایی ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
جدیدترین مقالات
سایت آماده صنعتی
آدرس ما:

تهران | خیابان ولیعصر

شماره تماس ما:

021-23222222

ایمیل ما:

email@yoursite.com