سدید آلومینیوم

آدرس دفتر مرکزی:

خیابان پاسداران، برج سفید، واحد ۹۰۱

ایمیل ما:

info@sadidalum.com

سدید آلومینیوم

بررسی کامل خواص و کاربرد آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵ در صنایع مختلف
آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵ -قیمت روز ورق آلومینیوم با سدید آلومینیوم

کاربردهای آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵

یکی از فلزات پرمصرفی که کاربرد وسیعی در بخش‌های مختلف صنعتی دارد آلومینیوم است. یکی از انواع آلیاژهای آلومینیوم، آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵ نام دارد. این نوع آلومینیوم دارای مقاومت متوسط و خاصیت جوشکاری بالایی است. این محصول در صنایع گوناگونی به کار می‌رود و برای استفاده از آن باید با خواص آن آشنا باشید. اگر می‌خواهید با بررسی خواص آلیاژ ۵۰۰۵ همراه شوید، می‌توانید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵ - قیمت روز ورق آلومینیوم با سدید آلومینیوم

معرفی آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵

این نوع آلومینیوم به عنوان یکی از انواع آلیاژ‌های پرکاربرد در صنعت شناخته می‌شود. آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵ جزو آرایش‌های سری ۵۰۰۰ محسوب می‌شود. این محصول عملیات حرارتی ناپذیر با عنصر منیزیم شناخته شده و دارای ۸ دهم منیزیم اسمی است. سخت شدن این آلیاژ با استفاده از عملیات کشش، نورد، پرس، اکستروژن و…. انجام می‌شود. انجام عملیات حرارتی در این آلیاژ تاثیر زیادی در استحکام آن ندارد. بهترین عملیات برای افزایش شکل پذیری این آلیاژ عملیات آنیل است. این سری آلومینیوم استحکام و مقاومت متوسطی داشته و چگالی آنها کم است.

ترکیبات تشکیل دهنده آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵

خواص آلیاژ آلومینیوم ۵۰۰۵ وابسته به ترکیبات تشکیل دهنده آن است. برای بهبود و تقویت خواص این نوع آلیاژ از عناصر فلزی مختلف استفاده می‌شود. مهمترین فلزی که در ترکیب این محصول قرار دارد فلز منیزیم است. علاوه بر فلز منیزیم در این محصول عناصری مانند سیلیسیم، آهن، مس، منگنز، کروم و روی نیز قرار دارند. خواص این فلزات باعث می‌شود که این محصول ویژگی‌های خاصی داشته باشد. استفاده از فلزات در تولید این محصول باعث تقویت ویژگی‌هایی مانند رسانایی و استحکام آلیاژ شده است.

میزان مقاومت آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵ در برابر خوردگی

یکی از اطلاعات جامع درباره آلیاژ ۵۰۰۵  آلومینیوم مربوط به مقاومت این آلیاژ است. این سری از آلیاژ‌های آلومینیوم دارای مقاومت بالایی در برابر خوردگی هستند در محیط‌های قلیایی و اتمسفری می‌توان از این آلیاژ‌ها استفاده کرد. این ویژگی در آلیاژ‌های ۵۰۰۵ باعث شده که کاربرد وسیعی در صنایع مختلف مانند صنایع شیمیایی، ساخت‌وساز و غذایی داشته باشد. در بررسی مقاومت خوردگی آلیاژ ۵۰۰۵باید بگوییم در صورتی که سطح این آلیاژ آسیب ببیند واکنش سریع بین آلومینیوم و اکسیژن ایجاد می‌شود و یک لایه محافظ به وجود می‌آید. این ویژگی در این نوع آلیاژ باعث می‌شود که بتوان در محیط‌های آسیب‌پذیر از آن استفاده کرد. کاربرد آلیاژ ۵۰۰۵ آلومینیوم بسیار وسیع است.

قابلیت ماشین کاری آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵

یکی دیگر از خواص آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵ قابلیت ماشین کاری آن است. از این آلیاژ می‌توان در عملیات ماشین‌کاری استفاده کرد. در بررسی ماشین‌کاری آلیاژ ۵۰۰۵ آلومینیوم باید گفت عملیاتی مانند پلیسه‌زنی و سوراخکاری در این آلیاژ به راحتی قابل انجام است.

قابلیت جوشکاری آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵

در بررسی جوش‌پذیری آلیاژ آلومینیوم۵۰۰۵ باید بگوییم این محصول قابلیت جوشکاری بالایی دارد. برای این نوع آلیاژ می‌توان از رایج‌ترین روش جوشکاری یعنی روش جوشکاری گازی جوشکاری قوسی با استفاده از الکترود تنگستن و جوشکاری قوسی با استفاده از گاز محافظ استفاده کرد. در جوشکاری با این آلیاژ از پر کننده‌های مختلف استفاده می‌شود. یکی از بهترین پرکننده‌ها برای جوشکاری این آلیاژ پر کننده ۴۰۴۳ است. این پرکننده از ترک در قطعه جلوگیری می‌کند.

انجام عملیات آنیل آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵

عملیات آنیل آلومینیوم ۵۰۰۵ باید در دمای مشخصی انجام شود. بهترین دما برای این عملیات دمای ۳۴۵ درجه سانتیگراد است. انجام عملیات تنش‌زدایی در این آلیاژ انجام نمی‌شود اما در صورت نیاز می‌توان این عملیات را در دمای ۲۲۰ درجه انجام داد.

ویژگی های مهم آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵

آلیاژ آلومینیوم ۵۵ دارای ویژگی‌های مختلفی است. ترکیبات تشکیل دهنده ‌آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵ تاثیر زیادی در ویژگی‌های آن دارند. از ویژگی‌های مهم الیاژ ۵۰۰۵  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت و استحکام متوسط
 • مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی
 • شکل.پذیری راحت
 • قابلیت ماشین‌کاری بالا
 • قابلیت جوشکاری مناسب

این آلیاژ در برابر خوردگی اتمسفری و خوردگی در محیط های قلیایی مقاومت خوبی دارد. به همین دلیل از آن در تهیه ورق آلومینیوم مورد نیاز در صنایع مختلف استفاده می شود.

آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵ - قیمت روز ورق آلومینیوم با سدید آلومینیوم

مهم ترین کاربردهای آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵

آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵ در صنایع مختلف به کار می‌رود. اگرچه این محصول توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شود اما هرچه کیفیت بیشتری داشته باشد از بازار فروش بالایی برخوردار می‌شود. از مهمترین کاربردهای آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۵ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از این آلیاژ در ساخت انواع پوشش‌های سقفی و کف‌پوش‌های عاج دار
 • ساخت لوله‌های آلومینیومی و اتصالات آن
 • ساخت انواع محافظ مواد شیمیایی و غذایی
 • ساخت انواع لوازم آشپزخانه و ظروف
 • ساخت لوازم تزیینی
 • ساخت قطعات و لوازم آلومینیومی آندایز شده
 • ساخت تجهیزات گرمایشی
 • استفاده در صنایع حمل‌ونقل و کشتی‌سازی

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب توضیح دادیم یکی از انواع سری آلومینیوم، آلومینیوم آلیاژ ۵۰۰۰۵ است .در تولید این آلیاژ از فلزات مختلفی استفاده می‌شود که باعث شده ویژگی‌های گوناگونی داشته باشد. هرچه مواد اولیه استفاده شده در این محصول کیفیت بالایی داشته باشد این محصول نیز با کیفیت بالا تولید می‌شود. این محصول به دلیل ویژگی‌های مطلوبی که دارد در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فلز قابلیت جوشکاری و ماشین‌کاری بسیار وسیعی داشته و به همین دلیل مورد توجه قرار گرفته است. برای دریافت مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر درباره آلیاژ 5005 وکاربردهای آن با مشاورین ما در سایت سدید آلومینیوم در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
جدیدترین مقالات
سایت آماده صنعتی
آدرس ما:

تهران | خیابان ولیعصر

شماره تماس ما:

021-23222222

ایمیل ما:

email@yoursite.com