سدید آلومینیوم

آدرس دفتر مرکزی:

خیابان پاسداران، برج سفید، واحد ۹۰۱

ایمیل ما:

info@sadidalum.com

سدید آلومینیوم

کاربرد ورق آلومینیوم در صنعت حمل و نقل
کاربرد ورق آلومینیوم در صنعت حمل و نقل

کاربرد ورق آلومینیوم در حمل و نقل

استفاده از ورق آلومینیوم در حمل و نقل بسیار مورد پسند و کارامد است. فلز آلومینیوم به دلیل وزن پایین و به همان نسبت مقاومت بالا میتواند به راحتی در قسمت های مختلف ترن‌ها و حمل و نقل ریلی و آلیاژهای آن در صنایع هواپیمایی استفاده گردد. ویژگی مقاومت در برابر زنگ زدگی به سازندگان کمک می‌کند که از این فلز در نقاط پر فرسایش استفاده کنند و کاربرد طولانی مدت داشته باشد.

در این مقاله، به بررسی کاربرد آلومینیوم در صنعت حمل و نقل می‌پردازیم. 

کاربرد آلومینیوم در صنعت حمل و نقل چیست؟

بازار حمل و نقل به پنج بخش خودروشخصی، حمل و نقل عمومی، دریایی ، هوایی و ریلی تقسیم می‌شود  که در این بخش ها آلومینیوم به دلیل صرفه‌جویی در انرژی و قابلیت بازیافت بی نظیر کابرد های فراوانی دارد

  • اولین مزیت‌ این فلز استحکام بالا با توجه به وزن کم این فلز است. که در استفاده از آنها در وسیله نقلیه موجب کم تر شدن وزن خودرو میشود، درحالی که استحکام آن بالا باقی می‌ماند.
  • دومین مزیت آن مقاومت در برابر خوردگی است. در صورتی که در معرض هوا قرار بگیرد از خود محافظت کرده و دچار زنگ‌زدگی نمی‌شود. این قابلیت باعث افزایش طول عمر وسیله نقلیه و کاهش هزینه‌ی نگهداری آن می‌شود.
  • سومین مزیت آن قابلیت شکل‌پذیری بالا است که این موضوع دست طراحان را باز می‌گذارد تا از زیبایی ظاهری آلومینیوم استفاده کرده و وسایل نقلیه زیبا در عین حال سبک و مقاوم را طراحی کنند. 

چرا از آلومینیوم در صنایع استفاده میکنیم؟

آلومینیوم کلید ارائه راه حل برای چالش های پیش روی بخش حمل و نقل است. تأثیرات زیست محیطی و صنعتی مطلوب این فلز عبارت‌اند از:

  • استفاده از آن به معنای مصرف سوخت کمتر
  • کاهش انتشار گازهای گلخانه ای
  • کاهش تقاضا برای مواد خام است زیرا بخش بالایی از محصولات پایان عمر بازیافت می‌شوند.
  • استفاده از آن منجر به افزایش ایمنی و راحتی(جرم کمتر به معنای زمان کوتاه‌تر ترمز)
  • از نظر اقتصادی مقرون به‌صرفه است.
کاربرد ورق آلومینیوم در صنعت حمل و نقل

فلز آلومینیوم در کدام صنایع حمل و نقل کاربرد دارد؟

صنایع نظامی

اولین مورد کاربرد ورق آلومینیوم در صنایع نظامی، در بدنه‌ قایق‌ها بوده است. آلیاژی از این ورق که به آسانی جوش داده شده و همچنین سطح معینی از حفاظت را فراهم کند، برای استفاده‌ نظامی مناسب است.

کشتی سازی

علت اصلی استفاده از آلومینیوم در صنایع کشتی سازی به دلیل وزن سبک و مقاومت در برابر خوردگی است. آلیاژهای استفاده شده در این مورد گروه ۶۰۰۰ بوده که استحکام بالایی در برابر خوردگی دارند و بیشتر در قایق‌های تندرو و حمل مسافر و بار از آن‌ها استفاده می‌شود.

این آلیاژهای آلومینیوم حدود ۱۰۰ برابر کمتر از فولاد در معرض خوردگی هستند.

علاوه بر این به دلیل اینکه  محصولات آلومینیومی به راحتی جوش داده می‌شوند. این امر به کاهش هزینه‌های هدر رفت مواد و نیروی کار کمک می‌کند.

صنعت خودروسازی

آلومینیوم به دلیل وزن سبکی که دارد یک عامل اساسی برای کاهش وزن و افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف سوخت در خودرو است . هر صد کیلوگرم کاهش وزن خودروها، باعث کاهش سوخت مصرفی به میزان 0.6 لیتر در صد کیلوگرم می‌شود. به این ترتیب گاز کم‌تری از اگزوز خارج شده و هزینه کاهش می‌یابد. همچنین بیان این نکته اهمیت دارد که با استفاده از ورق آلومینیوم در خودرو حدود بیست درصد انتشار گازهای گلخانه‌ای کاهش یافته است.

تولید وسایل نقلیه تجاری

وسایل نقلیه تجاری یا در اصطلاح ماشین های سنگین ، به واسطه استفاده از ورق‌های آلومینیومی توانسته‌اند علاوه بر بالا بردن ایمنی، وزن را نیز تا حد زیادی کنترل کنند. کامیون‌ها، تانکرها و تریلرها به خودی خود دارای وزن بالایی هستند و توانایی حمل بار، تا سقف مشخصی را دارند. نکته مهمی که در مورد آلومینیوم وجود دارد، این است که در صورت استفاده ، می‌تواند وزن محصول را تا ۲۰۰۰ کیلوگرم کاهش دهد.

وسایل نقلیه سنگین با بهره‌گیری از آلومینیوم به راحتی می‌توانند با‌ر‌های بیشتری را بدون رخ دادن کوچک‌ترین تخلفی حمل کنند.برای سیستم‌های خود تخلیه و همچنین رو بنا تریلر و کامیون‌ها از آلومینیوم استفاده می‌شود. اهمیت و کاربرد این فلز گران بها در صنایع مختلف بسیار بیشتر از حد تصور است.

صنعت هوایی

آلیاژهای آلومینیوم سری 2000 ،7000 ،8000 به دلیل مقاومت بالا در برابر کشش با توجه به وزن کم، از ورق آلومینیوم در ساخت هواپیماهای نظامی و تجاری استفاده می‌شود. 

امروزه نسل جدیدی از آلیاژهای این فلز به نام آلومینیوم – لیتیومی مورد استفاده قرار می‌گیرد، که دارای چگالی کم‌تر و مقاومت بیشتری در برابر تخریب هستند، استفاده از این آلیاژ جدید در تولید محصولات هوافضایی نسبت به استفاده از کامپوزیت‌ها، مصرف سوخت و وزن هواپیما را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش داده است. 

ساخت قطار

واگن‌های قطار از فلزاتی سبک و مقاوم در برابر حرارت بهره می‌برند که به آنها امکان می‌دهد هزینه‌های جاری را کاهش دهند و در عین حال شتاب را بهبود بخشند. با توسعه فرآیندهای تولید، سازه ها و قطعات آلومینیومی به طور فزاینده‌ای توسط صنعت راه آهن مورد استفاده قرار گرفتند. امروزه قطارها از آلیاژهای محکم تر و سبک تر و تکنیک‌های اکستروژن تصفیه شده استفاده می‌کنند.

در کف و بدنۀ قطار و متروهای شهری از Honey Comb آلومینیومی استفاده می‌شود که به دلیل هندسۀ خاصی که دارند، امکان تحمل بار بالایی از خودشان نشان می‌دهند

کلام پایانی

آلومینیوم با توجه به خصوصیات فوق العاده ای که دارد، توانسته جایگاه خوبی در میان صنایع مختلف کسب کند. این فلز به دلیل برخورداری از وزن بسیار سبک و مقاومت بالا ، برای تولید وسایل نقلیه گزینه بسیار عالی به حساب می‌آید. صنعت حمل و نقل متشکل از: خودروسازی، صنعت هوایی، دریایی و حمل و نقل ریلی است. امروزه آلومینیوم یک عضو جدایی ناپذیر از این صنایع شده است و تمام تولیدات وابسته به این فلز است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این فلز در کاربرد می‌توانید، از طریق پل‌های ارتباطی مشخص شده با کارشناسان مجرب سدید آلومینیوم تماس برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
جدیدترین مقالات
سایت آماده صنعتی
آدرس ما:

تهران | خیابان ولیعصر

شماره تماس ما:

021-23222222

ایمیل ما:

email@yoursite.com